Aktywności

Separator

 

Kamienne kręgi

Kamienne kręgi - Leśno

Na terenie pobliskiego Leśna znajduje się cmentarzysko kurhanowe. Przez teren cmentarzyska prowadzi ścieżka dydaktyczna. Odkryto tu groby m.in. skrzynkowe z epoki brązu i okresów późniejszych. Podczas badań archeologicznych odkryto ogółem 57 grobów ludności kultury wielbarskiej, m.in. 13 kurhanów i 15 wieńców kamiennych związanych z osadnictwem gockim. Poza tym natrafiono na 20 grobów skrzynkowych oraz 7 grobów jamowych i popielnicowych z urnami twarzowymi ludności kultury pomorskiej.

Chata Kaszubska w Brusach Jagliach

Chata Kaszubska w Jagliach powstała w 2005 roku jako muzeum rękodzieła regionalnego. Budynek zaprojektował architekt Jan Sabiniarz, odkrywca i propagator “architektury odchodzącego piękna na Zaborach”. Chata gromadzi przedmioty dawnego użytku zebrane z terenu Gminy Brusy. Eksponatów jest blisko 400. Są one świadectwem kunsztu rzemieślniczego poprzednich pokoleń Krebanów z Zaborów jak również kultury, sztuki ludowej i tradycji kaszubskiej.

W muzeum obejrzeć można przedmioty codziennego użytku stosowane w gospodarstwach gburskich w poprzednich epokach. http://www.ckibbrusy.pl/info/chata-kaszubska.html

Chata Kaszubska

Slajd 6
Slajd 19

Muzeum Józefa Chełmowskiego

Tuż obok Chaty Kaszubskiej w Jagliach schowane w starym rozległym ogrodzie fascynuje swoim rozmachem domowe muzeum Józefa Chełmowskiego (1934-2013). Rzeźbiarz i malarz ludowy, prawdziwy Kaszub żył i tworzył w tym domu przez kilkadziesiąt lat. Z jego praca przebijają nuty filozoficzne, polityczne, regionalne, historyczne, patriotyczne i religijne. W domu rodzinnym znajdują się obrazy i rzeźby, pamiątki rodzinne i dokumenty, przedmioty gospodarstwa domowego. W sadzie stoją rzeźbione ule, postacie aniołów, kapliczki. Józef Chełmowski malował również na szkle. Podróżując po terenie Zaborów spotkać można kapliczki przydrożne jego autorstwa. Dziełem jego życia jest przedstawiający Apokalipsę św. Jana obraz o długości 55 metrów. Jego prace znajdują się w muzeach w Bydgoszczy, Toruniu i Bytowie.

Kościół w Leśnie

W Leśnie nad jeziorem Leśno Dolne stoi drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej oryginalnych drewnianych kościołów kaszubskich. Najbardziej charakterystycznym elementem bryły kościoła jest wieża, która zwęża się ku górze oraz posiada charakterystyczną raczej dla południowej Polski izbicę. Ściany wieży oraz zwieńczenie pokryte są gontem. Szczególnym elementem, będącym efektem przebudowy, jest należący do rzadkości w niewielkich wiejskich kościołach, trójnawowy korpus. We wnętrz kościoła uwagę zwiedzających przyciąga barokowa Grupa Ukrzyżowania z belki tęczowej oraz siedemnastowieczne ołtarze. Zachował się również interesujący prospekt organowy z początków XVIII wieku i ołtarz boczny z prezbiterium z połowy XVIII wieku.

Kościół w Leśnie jest cennym zabytkiem architektury sakralnej na Kaszubach.

Slajd 5
Slajd 7
Slajd 8
Slajd 9
Slajd 10

Rowery

W okolicach Rolbika przebiega wiele tras rowerowych. Leśne drogi, ścieżki i dukty stwarzają fantastyczne warunki do turystyki rowerowej. Przepiękne lasy, soczyste łąki, malownicze wsie, czyste rzeki i jeziora, to wszystko można podziwiać z wysokości rowerowego sidełka. Pofałdowany teren może być również wyzwaniem dla rowerzystów bardziej zaawansowanych lubiących jazdę bardziej dynamiczną.

 

Greenway Naszyjnik Północy

Przez Rolbik przebiega fragment 870 kilometrowej trasy Greenway Naszyjnik Północy oznakowany kolorem zielonym.

 

Greenway Naszyjnik Północy

 

Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming

Drugim interesującym szlakiem jest Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming, pisarki kaszubskiej. Szlak długość 42 km z Brusy do Kaszuby niemal okala Rolbik. Oznaczony jest kolorem czarno-żółtym.

 

Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming

Fotografia przyrody

Fotosafari, to tylko na Kaszubach. Słyszysz głos żurawi wydobywający się z nadrzecznej mgły. Nastawiasz aparat i szykujesz się do zdjęcie. Mgła powoli opada lub przesuwa się muśnięta porannym powiewem. Przykładasz oko do wizjera i widzisz dwa stojące po przeciwnej stronie Zbrzycy ptaki. Naciskasz spust. Ujęcie jest twoje. Piękne trofeum. Tak wygląda fotografowanie przyrody w okolicach Rolbika. Lasy, rzeka, łąki, przybrzeżne zarośla są siedliskiem wielu gatunków ptaków, a wśród nich tak rzadkich jak: puchacz, bielik, kania czarna, kania ruda, łabędź krzykliwy, zimorodek, żuraw i gągoł. Pamiętaj jednak - Wszystkie gatunki ptaków występujące w Zaborskim Parku Krajobrazowym, z wyjątkiem kilku gatunków łownych, objęte są w Polsce ochroną gatunkową.

Slajd 11
Slajd 12
Slajd 13
Slajd 14
Slajd 15
Slajd 16

Dolina rzeki Kulawy

Parogodzinna wycieczka piesza lub rowerowa wzdłuż brzegów rzeki Kulawy płynącej łąkową doliną z niespotykanym systemem melioracyjnym. Rezerwat przyrody Dolina Kulawy powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk i ekosystemów leśnych i łąkowych. Przez teren rezerwatu biegnie ścieżka przyrodnicza „Dolina rzeki Kulawy” z 13 przystankami:

 

  • Rzeka Kulawa
  • Łęg olchowo-jesionowy
  • Przegląd siedlisk leśnych
  • Łąka
  • Świat zwierząt
  • Stodoła - pomnik przyrody (jedna ze ścian porośnięta rzadkimi porostami)
  • Stanowisko dokumentacyjne (profil glebowy)
  • Most ze spiętrzeniem
  • Rabat brzozowy
  • Wrzosowisko
  • Dolina Mnichów
  • Jeziora (Małe Głuche, Duże Głuche, Szczeczonek)
  • Wykaz roślin rzadkich i ginących objętych ochroną gatunkową występujących w zasięgu ścieżki przyrodniczej.

Grzybobranie

Przepiękne lasy Zaborskiego Parku Krajobrazowego to raj dla miłośników grzybobrania. W polodowcowym, pagórkowatym terenie porastają przede wszystkim lasy sosnowe poprzecinane gdzieniegdzie fragmentami o charakterze mieszanym z brzozami, bukami i dębami. Tu można znaleźć borowika, koźlarza, podgrzybka. Latem jest dużo kurek, a jesienią, spod igliwia wychodzą gąski. W zagajnikach dominują maślaki. Pamiętajmy jednak by podczas grzybobranie szanować przyrodę i nie niszczyć ściółki leśnej.

Slajd 17
Slajd 18

Narty

Bieganie na nartach

To chyba oczywiste, że tak wspaniałe miejsce jak Zaborski Park Krajobrazowy jest wymarzonym terenem do uprawiania narciarstwa biegowego. Zimowe krajobrazy, skute lodem jeziora, zamarznięte rzeki stwarzają amatorom nart ogromne możliwości. Przebycie kilkunastu kilometrów na nartach biegowych w piękną zimową pogodę, podziwianie ‚białej” przyrody, odczucie wielkich przestrzeni gdzie nie spotkamy innego człowieka to wszystko wpisuje się w bajkowy klimat tutejszej okolicy.