Władysław Wielewski
WŁADYSŁAW WIELEWSKI urodził się 14 grudnia 1902 r. w Rolbiku jako szóste dziecko Józefa i Anieli z domu Przyworska. Jego rodzice prowadzili duże gospodarstwo rolne i posiadali młyn wodny.
Ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości, a następnie Gimnazjum Państwowe w Chojnicach. W 1923 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie.
19 kwietnia 1929 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata był wikariuszem w Wębrzeżnie. W grudniu 1932 r. przybył do Łebcza, by objąć probostwo w niewielkiej parafii. Ks. Władysław zastał nowy kościół w budowie. Był dobrym gospodarzem i zacnym kapłanem. Za jego „proboszczowania” wyposażono kościół w ołtarz główny, ambonę, balustradę przy prezbiterium i ławki. Kościół został też otynkowany. Sprowadzono też większość szat liturgicznych.
Ks. Władysław Wielewski był nie tylko duszpasterzem ale i dobrym organizatorem i społecznikiem. Uaktywnił działalność miejscowej mleczarni (był członkiem jej rady nadzorczej). Mleczarnia była spółdzielnią zrzeszającą właścicieli majątków oraz gospodarzy z okolicznych wiosek.
Był też ksiądz proboszcz współzałożycielem Banku Ludowego, który działał w Łebczu do 1952 r.
31 października 1939 r. około godz. 17.00 przyjechało Gestapo i zabrało księdza do Pucka. Następnie został wywieziony w kierunku Wejherowa. Zginął w Piaśnicy rozstrzelany przez hitlerowców wraz z setkami innych przedstawicieli kaszubskiej inteligencji i jest tam pochowany we wspólnym grobie z innymi kapłanami Ziemi Kaszubskiej.
Imieniem Księdza Wielewskiego nazwano główna ulicę we wsi Łebcz. W tamtejszym kościele znajduje się epitafium Władysława Wielewskiego ufundowane w roku 1954 r. przez parafian.
Na podstawie opracowania Doroty Labudy